400W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Over 40 ft







400W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Over 40 ft







400W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Over 40 ft
400W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Over 40 ft
The highest-output IP66/IK10 swappable-optics linear high bay — 400W, washdown-safe.
- 400W at 150 lm/W — wide angle lens included; add wide or narrow aisle lenses per zone.
- IP66 for full washdown — IK10 for ball courts and sports arenas, cold-temp capable.
- 5-year warranty for large warehouses, distribution centers, and outdoor covered industrial areas.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
The highest-output IP66/IK10 swappable-optics linear high bay — 400W, washdown-safe.
- 400W at 150 lm/W — wide angle lens included; add wide or narrow aisle lenses per zone.
- IP66 for full washdown — IK10 for ball courts and sports arenas, cold-temp capable.
- 5-year warranty for large warehouses, distribution centers, and outdoor covered industrial areas.
Choose options
Details
Tough Lighting for Cold, Dusty, Wet, and Impact-Risk Locations
- Safe to be washed down and exposed to the weather.
- Operates at low temps for drive-in cooler/freezer applications.
- Resists impact for use in indoor ball courts & sports arenas.
An Adaptable Solution for Warehouse Storage and Open Spaces
- For Open Areas: Standard wide angle lens included.
- For Wide Aisles: Choose the 60° x 100° lens accessory.
- For Narrow Aisles: Choose the 25° x 85° lens accessory.
Performs well for service bays, recreational facilities, exhibition halls, shipping & receiving areas, floor-stacked storage, and production & assembly lines.
Specs
| Wattage(s) | 400W |
| Replaces Wattage(s) | 1000W |
| Light Output | 59,480 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 149 lm/W |
| Average Lamp Life |
L90: 40,000 hours L80: 82,000 hours L70: 131,000 hours |
| Color Temperature(s) | 5000K |
| CRI (Color Accuracy) | 80 |
| Dimming | 0-10V |
| Beam Angle |
80° x 100° standard 60° x 100° and 25°x85° optional with lens kit accessories |
| Enclosure Rating | IP66 & IK10 |
| Light Type | Wired fixture |
| LED Type | LED 3030 |
| Input Voltage | 100-277 VAC, 50/60Hz |
| Driver Type | Constant Current (CC) |
| Power Supply | SOSEN |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Temperature Rating | -22°F to 122°F |
| Housing Material | Aluminum Alloy & PC Lens |
| Housing Color | Gray |
| Dimensions | 40.16" × 12.8" × 2.36" |
| Weight | 24.31 lbs. |
| Certification | DLC Premium, ETL |
| DLC ID(s) | S-PD1KOY |
| Warranty | 5 Years |
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
