46W Selectable LED Magnetic Retrofit Kit, 2x4





46W Selectable LED Magnetic Retrofit Kit, 2x4





46W Selectable LED Magnetic Retrofit Kit, 2x4
46W Selectable LED Magnetic Retrofit Kit, 2x4
Need more punch from your 2x4 troffers? This high-lumen retrofit delivers up to 6,670 lumens.
- Outputs 3,450–6,670 lumens at 30W/38W/46W — built for medium-to-high ceilings needing more.
- 5 selectable color temperatures with magnetic-backed strips for fast, tool-free install.
- DLC Premium certified and ETL listed — qualifies for utility rebates with a 5-year warranty.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Need more punch from your 2x4 troffers? This high-lumen retrofit delivers up to 6,670 lumens.
- Outputs 3,450–6,670 lumens at 30W/38W/46W — built for medium-to-high ceilings needing more.
- 5 selectable color temperatures with magnetic-backed strips for fast, tool-free install.
- DLC Premium certified and ETL listed — qualifies for utility rebates with a 5-year warranty.
Choose options
Details
An Easier Way to Convert 4ft Fluorescent Troffers to LED
- Extra Bright for Medium to High Ceilings: High lumen kit provides output from 3,450 to 6,670 lumens while still being light on energy overhead.
- Magnetic Strips & Driver: Magnetic-backing holds these pieces in place, making install and adjustments easier.
- Quick-Connect Plug: The included strip connector reduces the amount of wiring you have to do.
- Selectable Color Temp & Wattage: A switch on the driver allows users to select the level of power used and the color temperature of the light.
Each Kit Includes: Two 4ft Light Strips and One 0-10V Dimmable LED Driver
A perfect choice for offices, classrooms, restrooms, hallways, hospitals, utility rooms, retail stores, fitness centers, cafeterias, and more. For non-magnetic troffers, we recommend the frosted lens accessory, which allows you to attach the strips with screws.
Specs
| Wattage(s) | 30W / 38W / 46W Selectable |
| Light Output | 3,450 to 6,670 lm |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 110 to 145 lm/W |
| Average Lamp Life | L70: Calculated >100,000 hours, Reported: >60,000 hours |
| Color Temperature(s) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K Selectable |
| Dimming | 0-10V |
| Bulb Shape | Linear Strips |
| Lens Cover | Frosted lens cover optional |
| Installation | Wire driver into your mains, attach kits to metal surface, plug kits into driver |
| Working Environment | Indoor |
| Light Type | Retrofits and Conversion Kits |
| LED Type | LED 2835 |
| Input Voltage | 120-277VAC / 120-347VAC, 50/60 Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Surge Protection | 1kV line-line, 2kV line-earth |
| Housing Material | Aluminum |
| Certification | DLC 5.1, ETL |
| DLC ID(s) | S-77L7JR |
| Warranty | 5 Years |
| Additional Specifications |
Each kit contains two 4ft magnetic linear LED retrofit strips + an external magnetic-mount LED driver capable of 0-10V dimming. Frosted lens covers optional. |
Layout & Planning
Request a Custom Layout
Complex or unique space? Get a custom layout plan from our lighting experts.
Save More with Rebates
Check available incentives in your area to reduce your upfront cost.
Guides
PLANNING GUIDES
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
