65W Hazardous Location MaxLite Jelly Jar Light



65W Hazardous Location MaxLite Jelly Jar Light



65W Hazardous Location MaxLite Jelly Jar Light
65W Hazardous Location MaxLite Jelly Jar Light
MaxLite's 65W jelly jar — 8,900 lumens, same Class I Div 2 and Class II Div 1 certifications.
- 8,900 lumens — Class I Div 2 (Groups A–D), Class II Div 1, IP66 and IK07, marine-grade.
- Compact ceiling mount for hazardous areas with limited clearance — walkways, scaffolding.
- 5-year warranty for grain silos, flour mills, mining, and fuel storage needing higher output.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
MaxLite's 65W jelly jar — 8,900 lumens, same Class I Div 2 and Class II Div 1 certifications.
- 8,900 lumens — Class I Div 2 (Groups A–D), Class II Div 1, IP66 and IK07, marine-grade.
- Compact ceiling mount for hazardous areas with limited clearance — walkways, scaffolding.
- 5-year warranty for grain silos, flour mills, mining, and fuel storage needing higher output.
Choose options
Details
Safe, Low Energy Cost Lights for Hazardous Locations
Safe Around Comubustible Dust: Ideal for grain silos, flour mills, coal handling and mining faciliites, metal processing, and woodworking and sawmills.
Safe Around Fuel Storage, Fuel Pumps, and Other Such Locations: This light is designed for areas where explosive gases are only present under abnormal conditions, such as leaks or failures.
IP66 and IK07 Ratings: Protected against powerful jets of water and has some resistance to impacts.
Built to Last: Constructed with corrosion-resistant die-cast aluminum.
Marine-Grade Security Lighting for Harsh and Hazardous Locations:
- Class I, Division 2, Groups A, B, C, D
- Class II, Division 1, Groups E, F, G
- Class II, Division 2, Groups F, G
- Class III
This light is especially useful for high foot traffic locations, such as in walkways, doorways, emergency call stations, and around scaffolding. Compatible with a variety of brackets.
Specs
| Wattage(s) | 65W |
| Replaces Wattage(s) | 175W |
| Light Output | 8,900 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 136 lm/W |
| Average Lamp Life | L70: 50,000 hours |
| Color Temperature(s) | 5000K |
| CRI (Color Accuracy) | >70 |
| Beam Angle | 130° |
| Installation | Ceiling mount |
| Working Environment | Harsh and hazardous locations |
| Enclosure Rating | IP66 (Protected against dust and high-pressure jets of water) |
| Light Type | HazLoc |
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Power Factor | 0.95 |
| Temperature Rating | -40°F to 131°F |
| Humidity | 5%-95% RH |
| Housing Material | Die cast aluminum housing & PC lens |
| Housing Color | Gray |
| Dimensions | 11.33” x 10.30” x 10.30” |
| Weight | 10.8 lbs. |
| Certification | DLC 5.1, UL |
| DLC ID(s) | PYU2YCX6 |
| Warranty | 5 Years |
| Additional Specifications |
Classifications Class I, Div. 2, GR. A, B, C, D Class II, Div. 1, GR. E, F, G Class II, Div. 2, GR. F, G Class III, Div 1 |
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
