160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft

160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft

160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft
160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft
Selectable from low bay to high bay — 50W to 160W with tool-free lenses for ceilings 10 to 30ft.
- 162 lm/W with 4 wattages (50/80/110/160W) and 2 CCTs — tool-free lens swap between optics.
- IK10 rated, -13°F cold capable, 102,000-hour lamp life with surge protection.
- 5-year warranty for warehouses, gyms, cold storage, supermarkets, and big box retail.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Selectable from low bay to high bay — 50W to 160W with tool-free lenses for ceilings 10 to 30ft.
- 162 lm/W with 4 wattages (50/80/110/160W) and 2 CCTs — tool-free lens swap between optics.
- IK10 rated, -13°F cold capable, 102,000-hour lamp life with surge protection.
- 5-year warranty for warehouses, gyms, cold storage, supermarkets, and big box retail.
Choose options
Details
Superior Efficiency for Your Cold and Impact-Prone Locations
- 162 lumens per watt for low-cost lighting.
- Suitable for cold storage down to -13°F.
- Withstand gym and sport impacts with IK10 rating.
Tool-Free Lens Swapping for Easy Adaptation to Aisles and Open Spaces:
- For Open Areas: Standard 95° lens (included) provides even coverage.
- For Aisles: Add the 60°x110° Optical Lens to focus light on shelved product.
- For Extra Visual Comfort: Add the frosted diffuser to reduce glare and optimize even light distribution.
A great choice for warehouses, cold storage, industrial facilities, big box retail, supermarkets, exhibition halls, gymnasiums, & more.
Specs
| Wattage(s) | 50/80/110/160W Selectable |
| Replaces Wattage(s) | 500W |
| Light Output |
@4000K: 8,100/12,960/17,820/25,920 lumens @5000K: 8,000/12,800/17,600/25,600 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) |
@4000K: 162 lm/W @5000K: 160 lm/W |
| Average Lamp Life |
L90: 43,000 hours L80: 91,000 hours L70: 102,000 hours |
| Color Temperature(s) | 4000/5000K Selectable (Call for 4000K or 5000K fixed) |
| CRI (Color Accuracy) | 80 |
| UGR (Unified Glare Rating) | <28 |
| Dimming | 0-10V Dimming |
| Occupancy Sensor | Integral Sensor Receptacle |
| Beam Angle | 95° (Standard) changeable to 60°x110° for Aisle Application with field-swappable lens |
| Lens Cover | Polycarbonate Optical Lens |
| Installation | Suspension Mount (Standard), Surface Mount |
| Enclosure Rating | IP20, IK10 |
| LED Type | 2835 |
| Input Voltage | 120-277VAC / 120-347VAC / 277-480VAC, 50/60Hz |
| Driver Type | Constant Current (CC) |
| Power Supply | Sosen |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Temperature Rating | -25°C to +50°C (-13°F to +122°F) |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Housing Color | White |
| Dimensions | 14.4” x 11.5” x 2.0” (366 x 292 x 51 mm) |
| Weight | 7.1lbs (3.2kg) |
| Certification | DLC Premium, UL |
| DLC ID(s) | S-1LQ84J |
| Warranty | 5 Years |
Compare Key Features
Compare
160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft
|
155W Selectable Linear LED High Bay, Ceilings 15 to 20 ft
|
150W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Up to 20 ft
|
|
|---|---|---|---|
| Wattage | 50/80/110/160W Selectable | 115W/130/155W selectable | 150W |
| Efficacy | @4000K: 162 lm/W @5000K: 160 lm/W |
Up to 150 lm/W | 149 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 4000/5000K Selectable (Call for 4000K or 5000K fixed) | User selectable at install: 4000K/5000K | 5000K |
| Color Accuracy (CRI) | 80 | >80 | 80 |
| Temperature Rating | -25°C to +50°C (-13°F to +122°F) | -40˚F to 122˚F | -22°F to 122°F |
| Warranty | 5 Years | 5 Years | 5 Years |
|
$92.95
|
$94.99
View Details
|
$309.95
View Details
|
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
