120W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 25 ft

120W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 25 ft

120W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 25 ft
120W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 25 ft
Widest power range in the lineup — 35W to 120W for both low bay and high bay up to 25ft ceilings.
- Up to 164 lm/W with 4 wattages (35/60/80/120W) and 2 CCTs — tool-free lens swap between optics.
- IK10 rated, -13°F cold capable, 102,000-hour lamp life with surge protection.
- 5-year warranty for warehouses, cold storage, big box retail, and supermarkets.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Widest power range in the lineup — 35W to 120W for both low bay and high bay up to 25ft ceilings.
- Up to 164 lm/W with 4 wattages (35/60/80/120W) and 2 CCTs — tool-free lens swap between optics.
- IK10 rated, -13°F cold capable, 102,000-hour lamp life with surge protection.
- 5-year warranty for warehouses, cold storage, big box retail, and supermarkets.
Choose options
Details
High-Efficiency Fixture for Your Cold and Impact-Risk Locations
- Up to 164 lumens per watt for low-cost lighting.
- Durable, IK10-rated product to withstand impacts in gym and sport settings.
- Handles temps down to -13°F for moderate cold storage needs.
Tool-Free Lens Swapping for Easy Adaptation to Aisles and Open Spaces:
- For Open Areas: Standard 95° lens (included) provides even coverage.
- For Aisles: Add the 60°x110° Optical Lens to focus light on shelved product.
- For Extra Visual Comfort: Add the frosted diffuser to reduce glare and optimize even light distribution.
A great choice for warehouses, cold storage, industrial facilities, big box retail, supermarkets, exhibition halls, & more.
Specs
| Wattage(s) | 35/60/80/120W Selectable |
| Replaces Wattage(s) | 400W |
| Light Output |
@4000K: 5,740/9,840/13,120/19,680 lumens @5000K: 5,670/9,720/12,960/19,440 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) |
@4000K: 164 lm/W @5000K: 162 lm/W |
| Average Lamp Life |
L90: 43,000 hours L80: 91,000 hours L70: 102,000 hours |
| Color Temperature(s) | 4000/5000K Selectable (Call for 4000K or 5000K fixed) |
| CRI (Color Accuracy) | 80 |
| UGR (Unified Glare Rating) | <28 |
| Dimming | 0-10V Dimming |
| Occupancy Sensor | Integral Sensor Receptacle |
| Beam Angle | 95° (Standard) changeable to 60°x110° for Aisle Application with field-swappable lens |
| Lens Cover | Polycarbonate Optical Lens |
| Installation | Suspension Mount (Standard), Surface Mount |
| Enclosure Rating | IP20, IK10 |
| LED Type | 2835 |
| Input Voltage | 120-277VAC / 120-347VAC / 277-480VAC, 50/60Hz |
| Driver Type | Constant Current (CC) |
| Power Supply | Sosen |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | 6kV line-line, 10kV line-earth |
| Temperature Rating | -25°C to +50°C (-13°F to +122°F) |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Housing Color | White |
| Dimensions | 14.4” x 11.5” x 2.0” (366 x 292 x 51 mm) |
| Weight | 7.1lbs (3.2kg) |
| Certification | DLC Premium, UL |
| DLC ID(s) | S-BFBVSX |
| Warranty | 5 Years |
Compare Key Features
Compare
120W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 25 ft
|
160W Selectable LED Linear High Bay, Ceilings 10 to 30 ft
|
150W Linear LED High Bay, Swappable Optics, Ceilings Up to 20 ft
|
|
|---|---|---|---|
| Wattage | 35/60/80/120W Selectable | 50/80/110/160W Selectable | 150W |
| Efficacy | @4000K: 164 lm/W @5000K: 162 lm/W |
@4000K: 162 lm/W @5000K: 160 lm/W |
149 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 4000/5000K Selectable (Call for 4000K or 5000K fixed) | 4000/5000K Selectable (Call for 4000K or 5000K fixed) | 5000K |
| Color Accuracy (CRI) | 80 | 80 | 80 |
| Temperature Rating | -25°C to +50°C (-13°F to +122°F) | -25°C to +50°C (-13°F to +122°F) | -22°F to 122°F |
| Warranty | 5 Years | 5 Years | 5 Years |
|
$89.95
|
$92.95
View Details
|
$309.95
View Details
|
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
