2x4 72W Selectable LED Panel Light

2x4 72W Selectable LED Panel Light

2x4 72W Selectable LED Panel Light
2x4 72W Selectable LED Panel Light
This value-priced 2x4 panel covers virtually any space — 25 wattage/color combos in one SKU.
- Choose from 5 wattages (30–72W) and 5 color temps (3000K–6500K) for nearly any application.
- Damp-rated to −4°F — suitable for restrooms, utility rooms, and cold storage.
- Compatible with both 0-10V and TRIAC dimming for maximum control flexibility.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
This value-priced 2x4 panel covers virtually any space — 25 wattage/color combos in one SKU.
- Choose from 5 wattages (30–72W) and 5 color temps (3000K–6500K) for nearly any application.
- Damp-rated to −4°F — suitable for restrooms, utility rooms, and cold storage.
- Compatible with both 0-10V and TRIAC dimming for maximum control flexibility.
Choose options
Details
Custom 2x4 Lighting at an Off-the-Shelf Price
- Adapt to Your Needs: 5 color temperatures and 5 wattages for 25 possible configurations to cover nearly every requirement
- Outfit Your Entire Location: Suitable for damp locations, these panels can be used just about anywhere your drop ceiling goes, including restrooms, utility rooms, and cold storage (down to -4˚F)
- The Suspended Ceiling Solution: Designed for fast, frustration-free installation in 2x4 T-bar grid ceilings
Easy, energy-efficient alternative to fluorescent lighting in suspended grid ceilings in offices, schools, healthcare facilities, retail stores, and many other applications.
Specs
| Wattage(s) | 30W/40W/50W/60W/72W |
| Light Output | 3,750 to 9,000 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | Up to 130 lm/W |
| Average Lamp Life | 50,000 hours |
| Color Temperature(s) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| CRI (Color Accuracy) | >80 |
| Dimming | 0-10V Dimmable, TRIAC dimming |
| Working Environment | Indoor |
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Temperature Rating | -4°F to 113°F |
| Certification | ETL |
| Warranty | 1 Year |
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
