2x4 35W Selectable RAB RTLED LED Troffer Retrofit






2x4 35W Selectable RAB RTLED LED Troffer Retrofit






2x4 35W Selectable RAB RTLED LED Troffer Retrofit
2x4 35W Selectable RAB RTLED LED Troffer Retrofit
The RAB RTLED 2x4 converts fluorescent troffers to LED without replacing your housing.
- Retrofits into existing 2x4 troffer housings in about 3 minutes — one person, minimal downtime.
- DLC Premium certified with CRI >84 and field-selectable wattage (25/30/35W) and CCT (3500K–5000K).
- Compatible with insulated and non-insulated T-grid ceilings with a 5-year warranty.
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
The RAB RTLED 2x4 converts fluorescent troffers to LED without replacing your housing.
- Retrofits into existing 2x4 troffer housings in about 3 minutes — one person, minimal downtime.
- DLC Premium certified with CRI >84 and field-selectable wattage (25/30/35W) and CCT (3500K–5000K).
- Compatible with insulated and non-insulated T-grid ceilings with a 5-year warranty.
Choose options
Details
Easy, Fast, Affordable Way to Convert 2x4 Fluorescent Troffers
- Installs in 3 Minutes or Less with 1 Person
- Field-Selectable: Adjust wattage & CCT during install.
- Compatible with Insulated & Non-Insulated Flat T-grid Ceilings.
Great Looks & Performance for Drop Ceilings
- Attractive Center Basket Design
- Light Diffusing Lens
- Natural Color Rendering
Provides excellent lighting for offices, classrooms, retail establishments, commercial locations, and more.
Specs
| Wattage(s) | 35W/30W/25W |
| Light Output |
At 3500K: 4,726/4,075/3,435 lumens At 4000K: 4,955/4,300/3,658 lumens At 5000K: 4,909/4,267/3,601 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 133.2 to 149.8 |
| Average Lamp Life | 50,000 hours |
| Color Temperature(s) | 3500K/4000K/5000K selectable |
| CRI (Color Accuracy) | >84 |
| Dimming | 0-10V |
| Dimming Range | Dims down to 10% |
| Installation | Recessed into T-grid ceiling. |
| Working Environment | Indoors |
| Input Voltage | 120-277V, 50/60Hz |
| Driver Type | Constant Current, Class 2 |
| Power Factor | @35W, 4000K: 99.7% at 120V, 94.3% at 277V |
| THD (Total Harmonic Distortion) | @35W, 4000K: 2.87% at 120V, 3.07% at 277V |
| Surge Protection | 2.5kV |
| Temperature Rating | -4°F-104°F |
| Housing Material | Steel sheet metal with polycarbonate lens |
| Dimensions | 48" x 24" x 1.5" |
| Weight | 13.1 lbs |
| Certification | DLC Premium, UL |
| DLC ID(s) | S-QOHE9L |
| Warranty | 5 Years |
Layout & Planning
Request a Custom Layout
Complex or unique space? Get a custom layout plan from our lighting experts.
Save More with Rebates
Check available incentives in your area to reduce your upfront cost.
Guides
PLANNING GUIDES
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:
