240W Selectable LED Shoebox Area Light













240W Selectable LED Shoebox Area Light













240W Selectable LED Shoebox Area Light
240W Selectable LED Shoebox Area Light
This high-efficiency, field-selectable 170–240W LED shoebox light delivers up to 36,000 lumens and is best mounted 15–30 ft high in and along parking lots, campuses, driveways, and perimeters.
- 168 lm/W: High-efficiency, cost-saving replacement for 400W–750W HIDs
- Wide range of wattage selection to match output to pole height
- High voltage (277–480VAC) option available
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
This high-efficiency, field-selectable 170–240W LED shoebox light delivers up to 36,000 lumens and is best mounted 15–30 ft high in and along parking lots, campuses, driveways, and perimeters.
- 168 lm/W: High-efficiency, cost-saving replacement for 400W–750W HIDs
- Wide range of wattage selection to match output to pole height
- High voltage (277–480VAC) option available
Choose options
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Details
A Light for Just About Any Parking Lot or Outdoor Area
Select the Light Output and Light Tone During Install:
- Choose from a wide range of output levels from 26,150 to 36,000 lumens.
- Choose between warm, neutral, and cool white light for each area.
Select the Best Finish for Your Application: Dark bronze, bright white, or matte black.*
Select from 6 Mounting Options: Available under the accessories tab.
Add an Easy-Install, Twist-Lock Photocell: Ensures the lights are only on when needed.
Enjoy Highly Efficient, Long-Lasting Outdoor Lights
- Luminous efficacy of up to 168 lm/W.
- Rugged die-cast aluminum with flow-through venting.
- Fully sealed against moisture, dust, and contaminants.
- 3G vibration rated & low EPA to minimize wind load requirements.
- Rated for use in temperatures as low as -40°F.
*The 480V model is available only in Dark Bronze.
A 24" power cord is included to make installations easier.
Versatile Mounting Options
Slipfitter Mount
For use with 2-3/8" OD horizontal steel tenon arms
Trunnion Mount
For mounting on walls or poles, with rotational adjustability
Wall Mount
For building facades - use 0.5" conduit wiring or J-box mounting
Square & Round Pole Mount
For use with 4" and 5" square or round poles
Adjustable Square & Round Pole Mount
For use with 4" and 5" square or round poles; rotatable
Specs
| Wattage(s) | 240/220/200/170W |
| Replaces Wattage(s) | 400 to 750W |
| Light Output |
3000K: 34,800/32,550/30,200/26,150 lumens 4000K: 35,520/33,250/30,800/26,700 lumens 5000K: 36,000/33,700/31,200/27,050 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 145-168 lm/W |
| Average Lamp Life | 50,000 hours |
| Color Temperature(s) | 3000K/4000K/5000K |
| CRI (Color Accuracy) | 70 |
| Dimming | 0-10V |
| Light Distribution Pattern |
Type III (T3)
Learn More
×
Light Distribution OptionsType III Beam ![]() Throws light forward and sideways. Suitable for either perimeter lighting, or, when fixtures are installed back-to-back, for interior poles. Type IV Beam ![]() Provides forward directed light with minimal backlighting - great for perimeter installations. Type V Beam ![]() Creates a square umbrella pattern of light ideal for interior (rather than perimeter) pole locations. |
| Working Environment | Outdoors |
| Enclosure Rating | Wet Location |
| Input Voltage | 120-277VAC or 277-480VAC |
| Temperature Rating | -40°F to 113°F |
| Housing Material | Die-cast aluminum |
| Housing Color | Dark Bronze, Bright White, or Matte Black |
| Dimensions | See spec sheet |
| Certification | DLC, UL |
| Warranty | 5 Years |
Compare Key Features
Compare
240W Selectable LED Shoebox Area Light
|
310W Selectable LED Shoebox Area Light
|
300W Selectable LED Shoebox Area Light, Swappable Optics
|
|
|---|---|---|---|
| Wattage | 240/220/200/170W | 310/280/260/240W | 300/250/200W |
| Equivalent to | 400 to 750W | 750W to 1000W | 600W to 1000W |
| Luminous Efficacy | 145-168 lm/W | 145-179 lm/W | 155-160 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 3000K/4000K/5000K | 3000K/4000K/5000K | 3000K/4000K/5000K |
| Light Distribution Pattern | Type III (T3) | Type III (T3) | Type III (T3) standard, or convert to Type V (T5) with quick-change field-swappable lens (see accessories in ordering section) |
| Input Voltage | 120-277VAC or 277-480VAC | 120-277VAC or 277-480VAC | 120-277VAC |
|
$144.95
|
$174.95
View Details
|
$237.95
View Details
|
Layout & Planning
Request a Custom Layout
Complex or unique space? Get a custom layout plan from our lighting experts.
Save More with Rebates
Check available incentives in your area to reduce your upfront cost.
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:



