300W Selectable LED Shoebox Area Light, Swappable Optics








300W Selectable LED Shoebox Area Light, Swappable Optics








300W Selectable LED Shoebox Area Light, Swappable Optics
300W Selectable LED Shoebox Area Light, Swappable Optics
Ideal for large parking lots, drive lanes, plazas, and perimeter lighting, this field-selectable 200–300W LED shoebox light delivers up to 46,500 lumens with swappable Type 3 and Type 5 optics.
- Up to 46,500 lumens at 155–160 lm/W
- Field-swappable T3/T5 lens
- Optional motion sensor & photocell
Bulk Pricing: Text (858) 650-9400 or Request Quote
Ideal for large parking lots, drive lanes, plazas, and perimeter lighting, this field-selectable 200–300W LED shoebox light delivers up to 46,500 lumens with swappable Type 3 and Type 5 optics.
- Up to 46,500 lumens at 155–160 lm/W
- Field-swappable T3/T5 lens
- Optional motion sensor & photocell
Choose options
Details
Adaptable, Future-Proof Outdoor Area Lighting
Select the Light Output and Light Tone During Install:
- Adjustable Color Temperature: Warm (3000K), Neutral (4000K), and Cool (5000K) options
- Dial in the Best Balance of Output & Savings: Choose your wattage level in the field: 300/250/200W.
- Fine-Tune Control Over Brightness: 0-10V dimming capability (Dim to OFF).
- Automate Lighting Control: Add a plug-and-play PIR and/or photocell sensor.
- Easy-Swap Optics: Easily switch between Type 3 and Type 5 lenses in the field.*
*Comes standard with a Type 3 lens (perimeter optics). Type 5 (interior "umbrella-shaped" optics) is available as an easy-swap accessory.
Specs
| Wattage(s) | 300/250/200W |
| Replaces Wattage(s) | 600W to 1000W |
| Light Output | 46,500/40,000/32,000 lumens |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 155-160 lm/W |
| Average Lamp Life | 50,000 hours |
| Color Temperature(s) | 3000K/4000K/5000K |
| CRI (Color Accuracy) | >80 |
| Dimming | 0-10V |
| Light Distribution Pattern |
Type III (T3) standard, or convert to Type V (T5) with quick-change field-swappable lens (see accessories in ordering section)
Learn More
×
Light Distribution OptionsType III Beam ![]() Throws light forward and sideways. Suitable for either perimeter lighting, or, when fixtures are installed back-to-back, for interior poles. Type IV Beam ![]() Provides forward directed light with minimal backlighting - great for perimeter installations. Type V Beam ![]() Creates a square umbrella pattern of light ideal for interior (rather than perimeter) pole locations. |
| Working Environment | Outdoors |
| Enclosure Rating | IP65, IK08 |
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Temperature Rating | -40°F to +122°F |
| Housing Material | Die-cast aluminum |
| Housing Color | Bronze |
| Dimensions | 23.6” x 13” x 2.8” |
| Weight | 13 lbs |
| Certification | DLC, UL |
| Warranty | 5 Years |
Layout & Planning
Request a Custom Layout
Complex or unique space? Get a custom layout plan from our lighting experts.
Save More with Rebates
Check available incentives in your area to reduce your upfront cost.
Instant Rebates
Check if your utility offers rebates for new LED lights installed in commercial & industrial buildings:



